Cięcie blachy – rodzaje cięcia

W zależności od wielu czynników możliwe jest zastosowanie licznych, dostępnych aktualnie w przemyśle metod cięcia blachy. Wpływ na podjętą decyzję mają z pewnością grubość czy przede wszystkim rodzaj materiału, jaki został zastosowany do jego stworzenia. Postaramy się przedstawić najważniejsze ze stosowanych w gospodarce rodzajów obróbki metalowej, charakteryzując każdą z metod i przedstawiając jej najistotniejsze zalety.

Cięcie gilotynowe blachy

Jedną z metod charakteryzujących się sporą prędkością działania, która wykonywana jest przede wszystkim przez pracowników firmy Benders, jest cięcie blach za pomocą nożyc gilotynowych. Bardzo dużą zaletą tego typu działań jest także cena, która stanowi niski koszt w porównaniu do innych wykorzystywanych sposobów obróbki metalu. Przede wszystkim sprawdza się ona, gdy zależy nam na uzyskaniu standardowych kształtów produktu, które można wykonać w bardzo krótkim czasie.

Metoda laserowa

Wśród nowoczesnych metod cięcia blachy wskazać można wykorzystywanie lasera, co stanowi jeden z najnowocześniejszych dostępnych na rynku sposobów. W ten sposób można wykonać precyzyjną obróbkę metali, która również jest realizowana w szybkim czasie, przy dobrej jakości tworzonych produktów. Ta innowacyjność wiąże się jednak z dość wysokimi kosztami, jakie trzeba ponieść, aby skorzystać z jej efektów.

Cięcie gazowe

Należy ona do tradycyjnych metod, jednak cały czas jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Jej zaletą jest fakt, że można ją wykorzystać do obrabiania nawet bardzo grubego materiału, choć jednocześnie charakteryzuje się mniejszą prędkością, a także dokładnością w porównaniu do innych stosowanych rodzajów cięcia blachy. Można jednak wykorzystywać do tej techniki różne rodzaje urządzeń, w tym zarówno palniki ręczne, jak i automatyczne maszyny.

Wykorzystywanie palnika plazmowego

Do innowacyjnych sposobów zaliczyć można również cięcie blachy sposobem plazmowym. Za pomocą tej metody można także uzyskać bardzo precyzyjnie wykonane kształty, a co ważne, również nadaje się ona do realizowania niestandardowych zleceń. Jej nowoczesność objawia się też w szybkości działania, ale również w możliwości zastosowania do jej wykonywania maszyn sterowanych numerycznie.

Cięcie blachy wodą

Sposobem nowoczesnym, również ze względu na ekologiczne warunki, w których się odbywa i tym samym brak powstawania zanieczyszczeń, jest wykorzystywanie strumienia wodnego do wykonania cięcia blachy. Do ważnych atutów opisywanego sposobu obróbki metalu należy również możliwość kształtowania materiału o bardzo dużej grubości, w tym przykładowo w zakresie stali węglowej nawet do niemal 200 mm. Jest to coraz popularniejsza metoda, którą praktycznie wykorzystuje się do każdego rodzaju materiału metalowego.

Stosowanie przecinarek taśmowych

W przypadku chęci obróbki takich przedmiotów, jak chociażby profile czy kształtowniki, skuteczną metodą może być także wykorzystywanie pił taśmowych. Jest to również technika, która charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami, a przy tym sporą dokładnością podczas wykonywania zleceń. Można z jej wykorzystaniem kształtować materiały charakteryzujące się też sporą grubością.

Podsumowanie

Nie można z góry stwierdzić, która z metod jest najlepsza, gdyż trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników istotnych dla wykonania zlecenia, które będą miały wpływ na podjętą decyzję. Należy wziąć pod uwagę grubość wykorzystywanego materiału, a także dokładność, jaka jest wymagana, aby stworzyć zakładany produkt. Chociażby spośród nowoczesnych metod lepszym rozwiązaniem przy grubszych blachach będzie wykorzystanie cięcia wodą lub palnikiem plazmowym.

Gdy nie zależy nam stworzeniu bardzo skomplikowanych konstrukcji, warto zdecydować się na klasyczne cięcie gilotynowe, które w szybki sposób pozwoli uzyskać zakładany efekt, a jednocześnie będzie bardzo tanim w realizacji. zleceniem Warto również przed wybraniem metody skonsultować ją ze specjalistami, takimi chociażby, jak fachowcy z firmy Benders, którzy doradzą, jakie wybrać rozwiązanie dla swojej firmy.

Osoba kontaktowa

Tomasz Kaciczak
tel: 504-212-960
email:biuro@benders.pl

Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?