Jaką blachę na dach najlepiej wybrać?

Pokrycia dachowe z blachy to zwieńczenie każdego budynku. Chronią przed zawilgoceniem pomieszczeń, opadami atmosferycznymi i innymi zmiennymi warunkami pogodowymi. To materiał lekki i łatwy w montażu. Wyróżnia się rozsądnym stosunkiem jakości do ceny oraz estetycznym wyglądem. Już teraz poznaj właściwości oraz dostępne na rynku rodzaje blachy na dach.

Blacha na dach – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

– Grubość blachy – zwykle wynosi ona od 0,5 do 2,5 mm. Zgodnie z powszechnie panującą zasadą im grubsza i cięższa blacha, tym solidniejsze i trwalsze pokrycie dachowe.

– Wytrzymałość więźby dachowej – jest to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu, który w znacznym stopniu determinuje wytrzymałość pokrycia. Należy bezwzględnie unikać zbyt ciężkich pokryć, które mogą powodować ugięcie krokwi, a w skrajnych przypadkach kosztowny remont dachu.

– Rodzaj powłoki – blachę wykonuje się najczęściej z: poliestru (gładka i tania, lecz o niskiej odporności na czynniki zewnętrzne), plastizolu (odporna na ścieranie), pularu (odporna na działanie promieniowania UV oraz polecana w obiektach przemysłowych z wysoką emisją szkodliwych substancji), PVDF (gładka, twarda, z połyskiem, odporna na czynniki zewnętrzne oraz najdroższa z blachodachówek).

– Rodzaj pokrycia dachowego: blacha trapezowa, blachodachówka, blacha na rąbek stojący oraz blacha płaska.

Jaka blacha trapezowa na dach będzie najlepsza?

Wybór odpowiedniej blachy zależy od wielu czynników. Jednym z kluczowych parametrów jest kształt dachu. W przypadku prostego, dwuspadowego dachu warto postawić na płaską blachę tytanowo-cynkową. Można ją dopasować niemal do każdego kształtu oraz łatwo uformować bez ryzyka powstania mikrouszkodzeń czy pęknięć. W domach jednorodzinnych i budynkach gospodarczych sprawdzonym wyborem jest blachodachówka. To trwałe pokrycie, które nadaje się do stromych dachów.

Najczęściej wybieranym rodzajem pokrycia dachowego jest blacha płaska. To doskonały wybór do płaskich dachów, a także tych o sporym spadku. Jest lekka oraz łatwa w montażu. Na dachach łukowych oraz wentylowanych stosuje się zazwyczaj blachę na rąbek stojący. Sprawdzi się w budynkach szkolnych, salach gimnastycznych oraz biurach.

Osoba kontaktowa

Tomasz Kaciczak
tel: 504-212-960
email:biuro@benders.pl

Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?