Proces i sposoby gięcia blach

Podczas kilku faz obróbki przedmiotu metalowego dochodzi do procesu gięcia blachy za pomocą zaginarki lub innej maszyny stosowanej w przemyśle. Konkretne możliwości są zależne przede wszystkim od rodzaju użytego sprzętu, jego wielkości i zakresu pracy, ale także stopnia nowoczesności, w tym tego, czy mamy do czynienia ze sprzętem sterowanym numerycznie. Przy realizacji tego procesu możliwe jest również zastosowanie kilku sposobów kształtowania, które stosowane są w działalności przemysłowej.

Proces gięcia blachy

Działanie prowadzące do ukształtowania zakładanej formy składa się z kilku etapów prac wykonywanych na maszynach. W fachowej terminologii są wyróżniane konkretnie trzy fazy: gięcie sprężyste, plastyczne, a także dotłaczanie. W przypadku pierwszej z nich następuje bardzo wstępny proces kształtowania metalu, w trakcie którego nie dochodzi do ostatecznych zmian związanej z powierzchnią obrabianego metalu. Do trwałej modyfikacji tworzywo doprowadzone jest w drugim, kolejnym etapie, zaś dotłaczanie jest fazą, w trakcie której możliwe jest uzyskanie docelowej formy.

W trakcie wszystkich tych etapów wykonywanych jest wiele działań, mających na celu poddanie metalu kształtowaniu do zakładanej formy, która pozwoli uzyskać ostatecznie efekt finalny zgodny z oczekiwaniami. Służą temu chociażby takie czynności, jak wyginanie, zaginanie, zawijanie czy prostowanie, a także wiele innych działań, które są zależne przykładowo od rodzaju materiału czy od jego parametrów. Biorąc pod uwagę te czynniki, a także sprzęt, którym dysponujemy, możemy dobrać odpowiednią metodę, kąt gięcia, aby uzyskać precyzyjne rezultaty.

Wykorzystywane materiały

Do wykonania gięcia blachy można zastosować różne rodzaje materiałów metalowych. Bardzo często stosowane jest do tego aluminium, charakteryzujące się sporą wytrzymałością na wpływ korozji, jednak nie jest to jedyne tworzywo, które sprawdza się w przypadku prac blacharskich i znajduje swoje zastosowanie w przemyśle. W tym celu można również zastosować stal nierdzewną oraz ocynkowaną, które będą stanowiły szczególne zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim opadów atmosferycznych czy skrajnych temperatur.

Sposoby gięcia blach

Do przeprowadzenia tego rodzaju kształtowania przedmiotów metalowych można wykorzystać różne rodzaje technik oraz urządzeń. W działalności przemysłowej stosowane są chociażby takie metody, jak przykładowo używanie w tym celu prasy krawędziowej. Można je formować również przy użyciu walców, a także zastosowania tłoczników czy przeciągania materiałów, a konkretny wybór jest zależny przede wszystkim od typu blachy, która zostanie użyta.

Specjaliści z firmy Benders wykorzystują do tego z kolei zaginarki sterowane numerycznie, które pozwalają na uzyskanie precyzyjnych efektów, które można potem wykorzystać przykładowo przy pracach dekarskich. Dają one nie tylko dokładny, ale także szybki rezultat, a także pozwalają na kształtowanie tworzywa o zróżnicowanych rozmiarach. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie obróbki materiałów standardowych oraz nietypowych, dlatego też ta metoda odznacza się sporą uniwersalnością zastosowania.

Gięcie blach na maszynach CNC

Obecnie standardem staje się wykonywanie procesu gięcia blach nie w oparciu o sprzęt konwencjonalny, a z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn CNC, sterowanych numerycznie. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie większej powtarzalności w zakresie wykonywanych działań, a przede wszystkim znaczne przyspieszenie realizowanych prac. Poza tym, w taki sposób łatwiej jest uniknąć pomyłki w przygotowywaniu odpowiedniego kształtu materiału.

Możliwości wykorzystania

Gięcie blach jest procesem, który można wykorzystywać do bardzo wielu prac i jego efekty można spotkać w licznych dziedzinach przemysłu. Przede wszystkim przydaje się podczas prac budowlanych, a zwłaszcza podczas robót dekarskich, chociażby przy obróbce kominów. Proces ten jest jednak wykorzystywany również w branży motoryzacyjnej, ale także w przypadku przemysłu elektronicznego, gdyż stanowi ważny element tworzenia obudowy artykułów AGD oraz RTV.

Osoba kontaktowa

Tomasz Kaciczak
tel: 504-212-960
email:biuro@benders.pl

Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?